Dialogu ne mes Njeriut dhe Kur'anit

Shko poshtë

Dialogu ne mes Njeriut dhe Kur'anit

Mesazh nga Haris prej Mon Jan 26, 2009 3:53 pm

"Dialogu ne mes Njeriut dhe Kur'anit
(Thash shume jam i vetmuar)


Thash: Shume jam i vetmuar.

Ai tha:فَإِنِّي قَرِيبٌ Une jam (shume) afer (teje). (Bekare, 186)

Thash: Po, e di ti je afer meje, po une jam larg teje, sikur te isha edhe une afer teje.

Ai tha: الَّذِينَ ءَامَنُوا إِنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ Dhe une kurrsesi nuk i largoj ata qe besuan, ata jane afer Zotit te tyre. (Hud, 29)


Thash: Po sa je afer mejee

Ai tha: نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ Ne jemi me afer tij se damari (qe rrah) i qafes se tij. (Kaf, 16)

Thash: Une si te jem me afer tejee

Ai tha: وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ وَلَا تَكُنْ مِنَ الْغَافِلِينَ Ti permende Zotin tend ne vete (heshtas), me respekt e me dro, jo me shprehje te larta, (permende) ne mengjes e ne mbremje dhe mos u bere prej atyre qe nuk kane kujdes. (A'raf, 205)

Thash: Me duhet ndihma se jam i vetmuar.
Ai tha: اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ All-llahu eshte ndihmetar i juaji dhe Ai eshte me i miri ndihmes. (Ali imran, 150).

Tash: Dikush me ngacmon qe te me largoj prej Teje.

Ai tha: لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ Mos ndiq(ni) rrugen e shejtanit, sepse ai eshte armik i juaji i hapet. (Bekare, 208).

Thash: Kush eshte shejtanie

Ai tha: إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوٌّ مُبِينٌ S'ka dyshim, shejtani per njeriun eshte armik i hapet. (Jusuf, 5)

Thash: efare kerkon ai prej mejee

Ai tha: إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ Shejtani nuk deshiron tjeter, pervee se nepermjet veres dhe bixhozit te hedh armiqesi mes jush, t'ju pengoje nga te permendurit Zotit (Maide, 91).

Thash: Po me trego per veren dhe bixhozine

Ai tha: فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا Qe te dyja jane mekat i madh, e ka edhe dobi ne to (te pakta) per njerez, por demi i tyre eshte me i madh se dobia e tyre. (Bakare, 219).

Thash: Me duhet te kerkoj falje per mekatet, po nuk e di sie

Ai tha: أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ A nuk deshironi qe All-llahu t'u falee (Nur, 22)

Thash: Jo! Une deshiroj qe te me falesh, sepse jam i vetmuar.

Ai tha: وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ (Atehere) Kerkoni falje zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni ndaj Tij. Vertet, Zoti (im) eshte meshirues, shume i dashur. (Hud, 90)

Thash: Kam shume mekate, une e'te bej me keto mekatee

Ai tha: أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ A nuk e diten (ata) se All-llahu eshte ai qe pranon pendimin e robeve te vet. (Teube, 104)

Thash: Ah! Shume here jam penduar dhe e kam prishur pendimin, nuk mund te kerkoj me falje.

Ai tha: اللَّهِ الْعَزِيزِ الْعَلِيم غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ ِ All-llahu eshte fuqiplote i gjithedijshem, I cili fal mekatin dhe pranon pendimin. (Gafir, 2-3)

Thash: Kam shume mekate, per cilin mekat te kerkoj faljee

Ai tha: إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا All-llahu i fale te gjitha mekatet. (Zumer, 53)

Thash: Po t'kerkoj perseri falje do te me faleshe

Ai tha: وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ E kush i fale mekatet pervee All-llahute (Ali İmran, 135)

Thash: O Zot! Sa i meshirshem je. Nuk e di pse pas ketyre fjaleve une fillova te ndryshoj dhe te me zbutet zemra. O Allah te dua shume.

Ai tha: إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ All-llahu i do ata qe pendohen, dhe ata qe ruhen prej puneve te ndyta e te neveritshme. (Bakare, 222)

Tash: O Zot une jam i vetmuar nuk kam askend.

Ai tha: أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ A nuk i mjafton All-llahu robit te vete (Zumer, 35)

Tash: O Zot e di qe ti shume me do mua, ti je i vetmi ai qe mi fal mekatet, po pas te gjitha ketyre miresive qe mi dhurove une eka te beje

Ai tha: وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا
O ju qe besuat, perkujtoni All-llahun sa me shpesh.. Dhe madheronie Ate mengjes e mbremje. Ai ju meshiron juve e edhe engjejt e Tij, e per t'ju nxjerre juve prej erresirave ne drite dhe Ai ndaj besimtareve eshte shume i meshirues. (Ahzab, 41-43)

Thash: O Zoti im, ty te falenderoj per edo gje, te falenderoj qe nuk me le te vetmuar. Une te premtoj se pergjithmone do te te perkujtoje ashtu si me porosite. Andaj te falenderoj pse je me mua edhe ne eastet me te veshtira edhe ndaj armikut tim te perbetuar.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi