Rreth krijimit te njeriut

Shko poshtë

Rreth krijimit te njeriut

Mesazh nga Haris prej Mon Jan 26, 2009 3:47 pm

Ne vazhden e shkrimeve per zbulime shkencore dhe kuriozitete ne vazhdim do ti paraqese mrekullite e kuranit te vertetuara ne menyre shkencore.
RRETH KRIJIMIT Te NJERIUT
Allahu thote ne Kuran
"Per Allahun,Ne krijuam njeriun prej nje ajke(lengu),e nje balte,pastaj ate ajke(balte) e beme (e shendrruam),ne pike uji(fare),ne nje vend te sigurt.Me pastaj ,ate pike uji e beme copa gjaku,e ate gjak te ngurt e beme cope mishi,e ate cope mishi e shenderruam ne eshtra,dhe eshtrave ua mveshem mishin pastaj ate e beme krijes tjeter(me shpirt),I Larte eshte Allahu,me i miri Krijues".
Pas analizave te thukta qe bene shkenctaret ata konstatuan se balta perbehet prej 18 elementeve:hekur,magnezium,kalcium,fosfor,natrium etj.Pastaj i bene analizat e trupit te njeriut dhe konstatuan se edhe tek njeriu gjinden keto elemente.
"A nuk e dine(shohin),ata,te cilet nuk besuan se qiejt dhe toka ishin te ngjitura ,e Ne i ndame te dyja,dhe ujin e beme baze te jetes se edo sendi,a nuk besojne"e.
E pabesueshme,njeriu fluturoi ne Hene dhe eci mbi siperfaqen e saj.Solli nga Hena ne Toke gure te siperfaqes se saje.Pas analizave dhe eksperimenteve te shumta laboratorike,shkenctaret konstatuan se guret e Henes kane perberje te njejte me shkembinjet e Tokes".
Allahu thote ne Kuranin famelarte:
"Kush i permbahet udhezimit Tim,nuk do te humbe e as nuk do te jete i mjere.E kush ia kthen shpinen udhezimit Tim,ai do te kete jete te veshtire".
Njeriu munde te kete pasuri te madhe ,e megjithate te kete jete te veshtire dhe te mjerueshme.Po emarrim shembull Suedin, ecila ka standardin me te larte ne bote,por per nga vrasjet ze vendin e pare.
Allahu thote ne Kuran:
"Ai lejoi dy detet qe te puqen(takohen),mes vete.Ndermjet atyre te dyve eshte nje pengese qe ata nuk e kapercejne."
Zbulimet shkencore treguan domethenien e vertete te ketyre ajeteve kuranore.Ujrat e Detit Mesdhe perzihen me ujrat e Oqeanit Atlantik dhe anasjelltas dhe ne mes tyre ka penges ujore..Kur uji i njerit det e kalon kete penges dhe kalon ne oqean filon te humb veqorit e tij,duke marre vetit e ujit tjeter.Kjo perputhet plotesisht me pershkrimin kuranor "se asnje det nuk e kapercen detin tjeter


[/b]K?tu,Mbizotron Diturria...
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi