Zbulimet e Leonardo da Vinçit

Shko poshtë

Zbulimet e Leonardo da Vinçit

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:27 pm

Italiani Leonardo da Vinçi (1452-1519) njihet si ndër zbuluesit më të mdhenjë. Ai zbuloj shumë makina dhe mjete të cilat nuk janë ndërtuar gjatë kohës kur ai ishte ende gjallë.- Ventillimin,

- Busollën,

- Aeroplanin,

- Helokopterin,

- Instrumente mekanike muzikore

-Armën shumë tytëshe,

- Skenën rrutulluese

- Orën me zile,

- Teshat zhytëse

- Gazë maskën

- Gomën shpëtuese

- Parashutën

- Turbinën me ujë

- Orën

- Vinçin

- Tankun

- Syzet

- Makinën me avullë

-Teleskopin
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi