Kultura e seksualitetit ne Islam

Shko poshtë

Kultura e seksualitetit ne Islam

Mesazh nga Admin prej Mon Jan 26, 2009 3:43 pm

Kultura seksuale ne Kuran

Vete Zoti i madheruar, ka permendur ne Kuran dy raste qe kane te bejne me kulturen seksuale. Ne te gjithe e dime historine e Jusufit a.s. Historia e tij eshte e gjate, por ne do te shkepusim nje fragment prej saj, i cili ka lidhje te drejtperdrejte me eeshtje seksuale.
Ky fragment, konsiston ne faktin qe gruaja e padronit te Jusufit a.s, u veeua me te, i mbylli te gjithe dyert dhe e ftoi ne shtrat. Keto easte i pershkruan Zoti ne Kuran:
e Por ajo, ne shtepine e se ciles gjendej ai, nisi ta joshe ne kundershtim me deshiren e tij. Ajo ia mbylli te gjitha dyert dhe tha: eJam e gatshme per ty!e (Jusuf 23)
Duke qene se ajo ishte gruaja e ministrit te Egjyptit dhe i perkiste shtreses aristokrate, shtepia e saj dhe bashke me te dhe dhoma e gjumit, duhet te kete qene e madhe dhe e zbukuruar me dekoracione te ndryshme. Dhoma e gjumit, duhej te paraprihej nga dyer, sallone dhe korridore, per te cilat, ajo vete u siguria qe te ishin te mbyllur dhe te kyeura. Ajo vrapoi dhe i kyei te gjithe dyert me me shume se nje kye. Duke qene se vrapoi dhe nxitoi per tea bere kete, normalisht iu morr dhe fryma. Ne nje rast te tille, shkronja ehe eshte shkronja me e kollajte per teu shqiptuar. Keshtu, ajo gjeti nje fjale qe fillon me kete shkronje:ehejte leke eJam e gatshme per ty!e
Me kete shprehje, ajo e ftonte Jusufin a.s per ne shtrat. Ky fragment, eshte nje fragment qe ka te beje me seksin.
Zakonisht, kur dikush prej nesh ndjek nje film, ai simpatizon personazhin kryesor te filmit dhe gjate gjithe kohes ai qendron ne krahun e tij dhe uron me te miren per te.
Nderkohe qe ne historine e Jusufit a.s, secili prej nesh uron qe Jusufi te mos tundohet. Kjo, edhe pse eeshtjet me permbajtje erotike dhe seksuale jane te dashura per te gjithe.
Kjo tregon mrekulline ne ilustrimin e ngjarjeve ne Kuranin famelarte. Edhe pse eshte dieka e dashur per nefsin, Zoti e ka ilustruar ne ate forme qe secili prej nesh uron te mos ndodhe.
Keto ajete qe flasin mbi joshjen dhe provokimin e gruas se ministrit te Egjyptit dhe qendreses se Jusufit a.s, jane te permendura ne Kuranin famelarte. Keto ajete i lexon femija i vogel, burri dhe gruaja, i martuari dhe beqari. Megjithate, keto ajete nuk shihen si dieka e turpshme, madje ato lexohen ne Qabe edhe gjate namazit te nates ne Ramazan. Kjo, edhe pse ato permbajne fragmente erotike. Suksesi dhe qendrueshmeria qe tregoi Jusufi a.s para kesaj sprove, i dedikohet besimit te tij. Ishte besimi ai qe e beri te qendrueshem.
Nje ngjarje e perafert ka ndodhur dhe ne kohen e Kalifatit te Umer ibnul Hattabit. Nje vajze ne Medine, i pelqente nje djale dhe nje dite i del para dhe i thote:eKam nje dele dhe dua te me ndihmosh per tea mjelur.e
Duke dashur qe tei ofroje ndihme, djaloshi pranoi. Vajza e udhehoqi drejt shtepise. Me te hyre brenda, vajza hyri ne nje dhome, veshi rroba te tjera joshese dhe kur doli serish, i tha djaloshit:eTani jam e gateshme per ty.e
Djaloshi u hutua nga kjo sjellje ngaqe nuk e priste. Menjehere, ai mbylli syte, u drejtua nga Qabeja dhe filloi te falet.
E gjendur para nje fakti te tille, vajza filloi te ulerase me te madhe dhe te kerkoje ndihme nga komshinjte. Menjehere, komshinjte ia behen ne vend dhe ajo u tha se djali qe ndodhej ne shtepine e saj, tentoi tea eenderoje. Komshinjte e lidhen te riun dhe e derguan para Umer ibnul Hattabit, Halifes. Menjehere Umeri kerkoi tei shpjegoje se eekishte ngjare.
Djali ia rrefeu gjitheka, sipas menyres qe ne te vertete kishte ngjare.
Umeri e pyeti nese e kujtonte ate vajze po tea shihte serish dhe djali ia pohoi kete. Umeri urdheroi qe te gjithe grate e asaj zone te silleshin ne gjykate. Me te ardhur, ai e morri te riun dhe i tha:eTani me trego kush ishte vajza qe te provokoi!e
Menjehere djali e njohu vajzen dhe ia tregoi Umerit. Ai, e thirri prane tij dhe i tha:eTani do te me tregosh te verteten mbi ate qe ka ngjare!e dhe vajza ia rrefeu gjitheka qe kishte ngjare, ashtu sie ia kishte rrefyer vete djali dhe se ishte ajo qe e kishte provokuar dhe joshur.
Kur e degjoi kete Umeri, tha:eTe falenderoj o Zot, qe mes umetit te Muhamedit ke bere te rinj qe i perngjajne Jusufit a.s.e
Keshtu, nderkohe qe flasim mbi rendesine e edukates seksuale, do e pasurojme ate me shembuj dhe histori te ndryshme me tematike besimi, pasi eshte besimi ai qe e frenon te riun dhe te rene nga punet e uleta.
Ne Kuranin famelarte, permendet dhe nje fragment tjeter me tematike seksuale. Ne te gjithe e dime historine e Musait a.s me dy vajzat e Shuajbit a.s. Pasi Musai a.s i ndihmoi tek pusi per teu dhene uje bagetise, ata vajten tek babai i tyre dhe i treguan gjitheka qe kishte ndodhur. Shuajbi a.s u kerkoi qe te shkonin dhe tea sillnin Musane a.s ne shtepi. Kur Musai a.s erdhi ne shtepine e Shuajbit a.s dhe te dy biseduan gjere e gjate, nje nga vajzat i tha babait:eO babai im, - tha njera nga ato te dyja - merre kete njeri ne sherbim! Sigurisht qe njerezit e forte dhe te besueshem jane me te miret, qe dikush mund te marre ne sherbim.e (Kasas: 26)
Shuajbi, menjehere e kuptoi mesazhin e ketyre fjaleve. Ai e kuptoi qe vajza e tij e donte kete te ri qe u kishte shkelur ne dere. Pa u vonuar, ai i respektoi ndjenjat e vajzes se tij dhe reagoi. Keshtu, i propozoi Musait a.s:ePlaku tha: eUne dua te te jap per grua njeren prej ketyre dy bijave te mia, me kusht qe te me sherbesh mua tete vjet; por, nese deshiron, mund te qendrosh dhjete vjet. Une nuk deshiroj te tei rendoj gjerat. Ti do te shohesh, ne dashte Allahu, se jam nje njeri i mire.e (Kasas 27)
Keto dy ajete, kane permbajtje te larte edukative dhe shoqerore. Babai i vajzes, Shuajbi a.s, i kuptoi shikimet plot dashuri dhe pasion te vajzes se tij. Keshtu, me tei propozuar vajza qe kete te ri, Musane a.s, tea punesoje pasi eshte besnik dhe i fuqishem, ai i propozoi Musait a.s qe te martohej me vajzen e tij.
Persa i perket edukates seksuale, ne muslimanet posedojme nje trashegimi shume te pasur dhe te dobishme ne te njejten koh
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 24
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi