Te drejtat e femres ne Islam-2

Shko poshtë

Te drejtat e femres ne Islam-2

Mesazh nga Haris prej Mon Jan 26, 2009 4:03 pm

Keto pra ishin, ne menyre te rrumbullakesuar, qendrimet e Islamit ndaj te drejtave te femres si nje individe e plote dhe kompetente e shoqerise. Edhe nje here teju perkujtoj se, sa i perket eeshtjes se te drejtave te femres ne Islam, gjithnje duhet te bejme dallimin midis te drejtave qe i parashohin burimet kryesore te Islamit e qe jane Kureani dhe sunneti, gjegjesisht tradita gojore dhe praktike e Muhammedit a.s., dhe te drejtave qe i parashohin traditat, zakonet, doket dhe shprehite lokale te shoqerive islame. Prandaj, nese ne mesin e popullates sone shqiptare e cila kryesisht eshte me perkatesi fetare muslimane hasim ne mosnjohje te te drejtave elementare te femres, hasim ne injorimin e te drejtes se saj elementare per jete, per arsimim, per prone private, per trashegimi, per angazhim ne aktivitetet publike dhe per besim, atehere per kete nuk duhet fajesuar Islamin si burim te se keqes, por duhet shqyrtuar e kritikuar vlefshmerine e atyre faktoreve shoqerore qe e pengojne realizimin e atyre te drejtave. Hazreti Aliu thoshte: eMos vlereso te verteten me fjalet dhe sjelljet e njerezve, por njerezit me kriteret e se vertetes!e. Perfundimisht po jua percjell nje pjese nga fjalimi i Muhammedit a.s. drejtuar haxhinjve ne vendin e quajtur Arafat me rastin e haxhit te tij te fundit qe quhet edhe eLigjerata e haxhit lamtumirese: e...Ju keshilloj te merrni parasysh te drejtat e grave dhe, per kete veeanti, te keni frike Zotin! Ju i moret grate si emanet nga Zoti. Duke dhene fjalen ne emer te Zotit, ju u bekuat me nderin dhe virtytin e tyre. Ju keni te drejta mbi grate, po edhe ato kane te drejta mbi jue.
__________________
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi