Indi: U lansua anija pa njerëz për në Hënë

Shko poshtë

Indi: U lansua anija pa njerëz për në Hënë

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 9:02 am


India thotë se me sukses e ka lansuar misionin e saj të parë pa njerëz për në Hënë.

Anija kozmike Chandrayan-1, u lansua sot në orët e para të mëgnjesit, nga qendra kozmike Sriharikota në Indinë Jugore:

Shefi i agjencisë kozmike, Madhavan Nair tha se lansimi ishte bërë "në mënyrë perfekte":
- Është një moment historik sa i përketë Indisë. Ne e kemi filluar udhëtimin tonë në Hënë dhe etapa e parë është bërë në mënyrë perfekte, tha zoti Nair.

Është raportuar se ky mision ka kushtuar afro 80 milion dollarë.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi