Një miliard njerëz përdorin internetin

Shko poshtë

Një miliard njerëz përdorin internetin

Mesazh nga Haris prej Tue Jan 27, 2009 9:33 pm


Një miliard njerëz përdorin internetin
Muaji i fundit i vitit të kaluar ka sjellë edhe një kthesë të rëndësishme në botën e teknologjive komunikuese e informuese (TKI). Numri i përgjithshëm i përdoruesve të internetit ka kaluar kufirin prej një miliard.

Për këtë arritje të rëndësishme ka njoftuar agjencia analitike amerikane comScore. Në analizën e saj janë përfshirë personat më të moshuar se 15 vjet të cilët gjatë muajit dhjetor së paku një herë i janë qasur internetit, nga vendet e punës apo nga shtëpitë e tyre.

Sipas të dhënave të comScore, numri më i madh i shfletuesve të internetit, 41.3 për qind, vijnë nga rajonin aziatiko-paqësor. Më pas vijmë ne evropianët, me pjesëmarrje prej 28 për qind, të pasuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 18.4 për qind pjesëmarrje.

Sipas shteteve, numri më i madh i përdoruesve, siç edhe është pritur, vijnë nga Kina (17.8 për qind), pasuar nga SHBA-të (16.2 për qind) dhe Japonia (gjashtë për qind) në vendin e tretë.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi