Degjoni zhurmen e tokes dhe planeteve tjer gjat rrotullimit

Shko poshtë

Degjoni zhurmen e tokes dhe planeteve tjer gjat rrotullimit

Mesazh nga Ah-f_m@wy1 prej Thu Apr 09, 2009 4:19 pm

Pershendetje, gjeta dicka interesant ne youtube ne lidhje me zhurmen qe leshojn planetet gjat udhtimit, regjistruar nga austronautet - satelitet.

Deshta te ju tregoj edhe diqka ne lidhje me levizjen e tokes rreth diellit:

Levizja e tokes rreth diellit quhet EVULUCION, kete levizje toka e bene per 365 dit e 5 ore e 48 minuta e 46 sekonda.
Rruga e tokes rreth diellit ka formen elipsoide dhe eshte e gjate 940 milion kilometra quhet ekliptika.Toka levize rreth diellit me shpejtesi prej 29.8 km n
e sekond.


Ja linki:
Zhurma e TOKES
https://www.youtube.com/watch?v=5AVHXMLDvWA


Ah-f_m@wy1
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 10
Age : 26
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesohu.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi