Trojanët sulmojnë edhe celularët

Shko poshtë

Trojanët sulmojnë edhe celularët

Mesazh nga Haris prej Tue Jan 27, 2009 9:27 pm


Trojanët sulmojnë edhe celularët
Trojanët, programet softuerike dashakeqe të cilët janë karakteristike për internet dhe pajisje kompjuterike, janë paraqitur edhe në telefonat celularë.

Sipas pohimeve të kompanisë Kaspersky Lab (një prej kompanive kryesore në sektorin e zhvillimit të sistemeve të sigurisë), është zbuluar trojani Python.Flocker i cili sulmon telefonat celularë që funksionojnë nën sistemin operativ Symbian.

Është zbuluar se trojani mund të transferojë shuma të vogla të parave nga xhirollogaria e përdoruesit në atë të sulmuesit.

Duke pasur parasysh se caku i sulmuesve është operatori i telefonisë mobile nga Indonezia, përdoruesit nga Evropa dhe pjesët tjera të botës nuk kanë probleme me trojanin në fjalë.

Trojani është shkruar në gjuhën programuese Python dhe bartet me anë të porosive SMS e cila në fakt është urdhër për transferimi i parave nga një llogari bankare një tjetrën.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi