Si e pranoi Islamin shkenctari nga Kievi, Dimitri Boliakove

Shko poshtë

Si e pranoi Islamin shkenctari nga Kievi, Dimitri Boliakove

Mesazh nga Admin prej Mon Jan 26, 2009 3:38 pm

Si e pranoi Islamin shkenctari nga Kievi, Dimitri Boliakove

Transmeton imam Muslimi, Ebu Hurejra r.a. transmeton se Pejgamberi a.s. ka thene:
e Kushdo qe pendohet per mekatet e veta para se te linde dielli nga perendimi,All-llahu i Madherishem do teia falee.
D.Boliakov eshte fizicient i cili merret me hulumtime shkencore. Dimitri rrefente se si punon ne nje ekip per hulumtime shkencore ne fushen e fizikes se vakumit nen drejtimin e prof. Nikolaj Kosinikovit, I cili eshte nje nga shkencetaret me te shquar ne ate lemi. Njerezit nga ky ekip filluan studimet e teoris moderne e cila thote se toka rrotullohet rreth bushtit te vet dhe kete arriten edhe ta argumentonne.
Teoria te cilen e sqaroi professor Kosinikov ka parashikuar gjerat qe do te ndodhin, duke filluar nga interpretimi I hapte per token e cila rrotulohet rreth bushtit te vet . Ekipi I shkencetareve disejnoi modelin-top I cili ishte I mbushur me zink te shtrire dhe I cili eshte vene ne magnetosfere dhe I eshte nenshtruar veprimit te dy elektrodave te kunderta, kur pereohet rryme e perhereshme me ndihmen e elektrodave, ai ndryshon magnetosferen, qe prape shkakton rrotullimin e topit te mbushur me zink te shkrire perreth bushtit te vet. Ai aparat eshte quajtur eAksioni integral I dinamikes elektromagnetikee . Paraqitja e tij e peergjithshme perkujton rrotullimin e tokes rreth bushtit te vet, kurse ne jeten tone reale na perkujton energjin solare, sepse fuqia levizese e cila rezulton nga reprodukimi I fushes magnetike, e cila leviz token qe te rrotullohet rreth bushtit te vet , si dhe shpejtesia e rrotullimit te tokes, varet nga dendesia e energjis solare dhe per kete eshte drejtuar kah Arktiku.
eshte regjistruar se fusha magnetike e Tokes deri ne vitin 1970 ka levizur me shpejtesi e cila nuk ka kaluar 10 km ne vit, por vitet e ardheshme ajo shpejtesi eshte rritur ne 40 km ne vit, qe ne vitn 2001 te arrij shpejtesine prej 200 km ne vit. Kjo domethene se dy fuqit magnetike do teI zavendesojne pozicionet e veta , e kjo tregon per faktin se kjo levizje e tokes do te merr kahje te kunderte , kurse si pasoje e kesaj eshte lindja e diellit nga perendimi.
Dimtri asnjeher me pare nuk e kishte hasur kete informacion , per ate askund nuk kishte lexuar , e as degjuar , kjo ishte rezultat I hulumtimit dhe eksperimentit te tij. E kur filloi te gjurmoje neper libra dhe te hulumtoje religjione te ndryshme, asgje nuk gjeti ne lidhje me kete , pervee se ne islamin e mrekullueshem ne hadithin te cilin e transmeton imam Muslimi: Ebu Hurejra r.a. transmeton se Pejgamberi a.s. ka thene:
e Kushdo qe pendohet per mekatet e veta para se te linde dielli nga perendimi,All-llahu i Madherishem do teia falee.
Pra, Dimitri e kuptoi se ekziston hadith , informate e vjeter mi 1420 vjet e cila flet mbi ate deri te e cila kishte ardhur nje ekip shkencetaresh pas nje hulumtimi te kujdesshem dhe nje varg eksperimentesh. Kurse Pejgamberi a.s. ka pasur mundesi ta kete kete informacion vetem prej Atij qe ka krijuar mbare gjithesine.
Pas kesaj Dimitri vendosi qe ta pranoj fene e vetme te pranuar te All-llahu pra, ISLAMIN.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 24
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi