BMW punon në super-automjetin ekologjik

Shko poshtë

BMW punon në super-automjetin ekologjik

Mesazh nga Haris prej Sun Nov 02, 2008 4:03 pm


Ekologjia dhe performansat super-sportive nuk qëndrojnë më së miri në të njëjtën fjali. Mirëpo bavarezët nuk pajtohen me këtë.

Burimet e portalit Autocar pohojnë se në BMW janë duke përgatitur një automjet të ri super-sportiv i cili do të trashëgonte modelin M1 të shuar së moti. Konceptin në zhvillim e sipër bavarezët gjoja e quajnë - super-automjeti revolucionar i gjelbër.

Dizajni i automjetit të ri gjoja do të duhej të jetë i inspiruar në konceptin M1 Hommage Concept. Ai do të duhej të futet në lëvizje nga motori trelitërsh biturbo me gjashtë cilindra.

Prodhuesi gjerman pret që shpenzimet dhe emetimi i CO2 të jetë në nivelin e limuzinës së Serisë 5. Kursimin do të duhej ta sigurojnë sistemi i frenimit rigjenerativ, përshpejtimi i drejtpërdrejtë, teknologjia start-stop, djegia e drejtpërdrejtë, e madje edhe sistemi i energjisë kinetike KERS të cilën BMW e zhvillon për bolidin e vet në Formula 1.

Automjeti supozohet se do të duhej të del në shitje deri në vitin 2012.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 25
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi