Veza per boten

Shko poshtë

Veza per boten

Mesazh nga Benjamin prej Fri Oct 24, 2008 4:27 pm

Clemanseau, burri me i forte i Frances dhe Tigri i luftes se Pergjithshme, hante 8 veze ne mengjes dhe 5 veze ne mbremje.
Eskymo, nje komb qe jeton ne veri te Europes ne mes te bores e te akullit, pervec peshkut ushqehen dhe me mjaft veze me te cilat plotesojne shume mire nevojat ushqimore te trupit.
Persianet kishin nje ritual te perhershem qe konsiston ne kembimin e vezeve si shenje e fillimit te pranveres. Arsyeja e ketij rituali qendron ne besimin se veza eshte embrioni i jetes. (rikthimi i botes ne jete pas nderprerjes letargjike gjate dimrit). E njejta gje sot perdoret gjate pashkeve kristiane te cilat jo rastesisht jane ne pranvere pasi japin kuptimin thelle te rikthimit ne jete. (perplasja e vezeve te lyera)
Ne bote veza konsiderohet si ushqimi qe ka furnizuar per shekuj me radhe proteinen me te mire me origjine shtazore dhe si ushqimin qe ka shpetuar popuj te tere nga rreziku i te mosushqyerit ose te ushqyerit te keq.
Qyteterimet antike, egjiptianet, persianet, greket e romaket, e kane kuptuar mjaft mire se veza e pules eshte burim energjie dhe vlerash te paperseritshme ushqimore.
Ne Egjypt veza konsiderohej nje privilegj dhe monopol i faraoneve, sacerdoteve dhe shtresave te larta te shoqerise.
Ne Romen Antike veza gjendej vetem ne tavolinat me te rendesishme dhe ruhej vetem per miqte me te rendesishem.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi