Toshiba numëron humbjet

Shko poshtë

Toshiba numëron humbjet

Mesazh nga H-king prej Wed Oct 22, 2008 3:36 am


Toshiba pret që këtë vit të humb rreth një miliardë dollarë pasi të mbyllë afarizmin me HD DVD, duke pasur parasysh se ka humbur betejën ndaj formatit Blu-ray Sony.

Toshiba pret që humbjet, të cilat lidhen me HD DVD, të arrijnë 100 miliardë jenë (985.61 milionë dollarë), ka njoftuar gazeta ditore Nikkei, duke mos cituar burimin e informacionit. Toshiba në anën tjetër ka refuzuar të komentojë këto shifra.

"Kompania aktualisht nuk i ka vlerësuar humbjet e mundshme", ka thënë zëdhënësja e kompanisë gjigante japoneze. "Në rast se do të na duhet t’i rishikojmë raportet mbi profitin, publikun do ta njoftojmë për këtë gjë me kohë".

Muajin e kaluar Toshiba ka pranuar humbjen në periudhën afatgjate rreth formatit të ri të DVD-së, duke i hapur udhë formatit Blu-ray, të cilin e ka zhvilluar Sony dhe partnerët e tij, dhe ai do të bëhet standard industrial për disqet e gjeneratës së re.

Në kompaninë japoneze paralajmërojnë se do të ndalojnë së shituri pajisjet e tyre HD DVD deri në fund të muajit mars, duke thënë se, sigurisht, vetëm nga ndërprerja e kësaj pjesë të afarizmit, do të grumbullohen 50 miliardë jenë humbje, shkruan Nikkei.

Kompania gjithashtu do të vuajë edhe humbje të ngjashme për shkak të mungesës së përfitimit nga shitja e DVD-ve, përfshirë shitjen e dobët të HD DVD-së dhe humbjes së mjeteve të investuara në fushata marketingu, shkruan gazeta.

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi