Filloi eksperimenti për origjinën e Universit

Shko poshtë

Filloi eksperimenti për origjinën e Universit

Mesazh nga Benjamin prej Mon Oct 20, 2008 12:05 pm


Në Zvicër sot ka filluar një eksperiment i madh ndërkombëtar i fizikës, i cili synon të shpjegojë origjinën e Universit.Shkencëtarët kanë shkrepur tufën e parë të thërrmijave në një tunel të gjatë 27 kilometra, ku ndodhet makina e Madhe Përplasëse Hadron.

Përplasësi në vlerë prej 5 miliarda dollarë është dizejnuar për t'i shtypur pjesëzat së bashku, në mënyrë që të rikrijojë lëvizjet e Shpërthimit të Madh, teorisë që besohet se mund ta shpjegojë origjinën e Universit.

Kozmologët thonë se Shpërthimi i Madh apo i njohur ndryshe si Big Bang, ka ndodhur rreth 15 miliardë vite më parë, kur një objekt i vogël, i nxehtë dhe me dendësi tejet të madhe, ka shpërthyer dhe e ka shpërndarë materien, e cila pastaj është zgjëruar duke i krijuar yjet, planetet, dhe përfundimisht jetën në Tokë.

Eksperimenti po zhvillohet nëntokë në vendin ku ndodhet Organizata Evropiane për Kërkime Bërthamore (CERN) në kufirin franko-zviceran.

Janë dashur 20 vjet për përgatitjen e këtij eksperimenti tepër kompleks dhe më të shtrenjtin që është kryer ndonjëherë.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi