Vitamina B3 mbron nga sëmundja e Alzheimerit

Shko poshtë

Vitamina B3 mbron nga sëmundja e Alzheimerit

Mesazh nga Admin prej Sat Nov 08, 2008 5:16 am

Vitamina B3 mbron nga sëmundja e AlzheimeritStudimi i bërë në SHBA tregon sesi vitamina B3, që gjendet në mish, peshq, bizele, drithëra dhe patate, mund ta mbrojë trurin nga sëmundja e Alzheimerit

Testimet e bëra në minj sugjerojnë sesi vitamina B3 çon deri te zvogëlimi i pranisë së proteinave “tau”, që lidhen me dëmtimet e shkaktuara nga sëmundja e Alzheimerit, thuhet në revistën “Journal of Neuroscience”. Krahas kësaj, të ushqyerit e pasur me këtë vitaminë lidhet me rezultate më të mira në testet e memories. Edhe studimet e mëparshme kanë treguar se si vitamina B3 ka efekte antiinflamatore dhe mund t’u ndihmojë personave të prekur nga pasojat e diabetit, shtojnë shkencëtarët nga Universiteti i Kalifornisë. Kërkuesit shkencorë theksojnë sesi sasitë e tepërta të vitaminës B3 mund të jenë toksike.
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 23
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi