Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

Shko poshtë

Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga Haris prej Wed Oct 22, 2008 2:20 pm

Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres

- Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht

- Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg

- Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira

- Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle

- Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta

- Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter

- Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart

- Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene

- Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate

- Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza

- Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda

- Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale

- Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje

- Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 25
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi