Simpozium ndërkombëtar për Ibn Sina-n

Shko poshtë

Simpozium ndërkombëtar për Ibn Sina-n

Mesazh nga Benjamin prej Mon Oct 13, 2008 6:02 am


Në Stamboll do të organizohet një simpozium ndërkombëtar ku do të trajtohet jeta dhe vepra e Ibn Sina-së.
Simpoziomi ndërkombëtar e cila do të filloj më 22 Maj, do të trajtoj jetën dhe veprën e Ibn Sinasë.

Ibn Sina, emri i të cilit është Ebu Ali el-Huseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi, ka lindur në vitin 980 në Buhara dhe ka vdekur në Hemedan në vitin 1037. Ai kontribua shumë në avancimin e mjekësisë.

Në Simpoziumin, i cili do të zgjat dy ditë, ndër tjerash do të trajtohet temat si Terminologjia e Ibn Sina-së, Mjekësia dhe Farmacia e tij, Morali, drejtësi dhe ibadeti t tij, Psikologjia e Ibn Sina-së si dhe Logjika e tij.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi