Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit?

Shko poshtë

Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit?

Mesazh nga H-king prej Wed Oct 22, 2008 8:01 am

Që prej disa vitesh është e mundur. Sot ekzistojnë teknologji që shfrytëzojnë pikërisht "forcën e mendimit" për të ndihmuar përsona të paralizuar të komunikojnë apo të kryejnë disa lëvizje. Për shembul: në 1999 NIels Birmauber,i universitetit të Tubinga (Gjermani), ka arritur të ndërveprojë me të sëmurit që nuk mund të lëviznin asnjë mmuskul( përfshirë gjuhën dhe muskujt e syve, për shkak të dëmtimit të rrugëve lëvizëse të sistemit nervor),duke transformuar potencialet elektrike të qëndrës lëvizëse ( të aktivizuar me anë të mendimit) në një kod komunikimi.Kohët e fundit Richard Andersen,nga California Institute of technology (Usa), ka përdorur një teknikë të ngjashme me atë të majmunëve, duke impiantuar disa elektroda në pjesën parietale të trurit,( "qendra" që aktivizohet kur mendon të bësh ndonjë gjë) duke arritur të parashikojë lëvizjet. Hapi tjetër,ka deklaruar, do të jetë impiantimi i elektrodave nëpjesën parietale të përsonave të paralizuar, duke përkthyer mendimet e tyre dhe kthyer në lëvizje. Një degë tjetër e kërkimit shfrytëzon valët elektromagnetike të trurit, që interpretohen nga një makinë për rizonancë magnetike nuklear përmes softwerësh shum të rafinuar.Me këtë teknologji Rainer Goebe J, neuroshkencëtar i Universitetit të Maastricht, ka krijuar një lojë (lojë ping-pongu) në të cilën protagonistat lëvizin nga mendimet e lojtarëve.

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi