Parking për zemrën.

Shko poshtë

Parking për zemrën.

Mesazh nga H-king prej Wed Oct 22, 2008 7:54 am

parkim.jpgVendi në të cilin e parkoni automjetin tuaj mund ta rrisë rrezikun për sëmundjet koronare të zemrës, njoftojnë shkencëtarët danezë.

Gjatë një studimi të realizuar në Danimarkë, nga pjesëmarrësit është kerkuar ta parkojnë automjetin e tyre sa më afër ndërtesës ku banojnë dhe ta shfrytëzojnë ashensorin për t'u ngjitur lartë, që do të thotë se nga ata është kërkuar që sa më pak të ecin. Vetëm pas dy javësh niveli i triglicerideve është ngritur për 18 %. Kjo ka qenë si pasojë e akumulimit të tepërt të energjisë.

Nëse të ecurit shmanget nga përvoja e përditshme jetësore, atëherë do të rritet pesha trupore dhe do të grumbullohen yndyrat në gjak. Për këtë arsye duhet vepruar në kundërshtim me pjesëmarrësit në këtë studim: automjetin duhet ta parkoni sa më larg, duhet t'i shfrytëzoni shkallët për t'u ngjitur në ndërtesë, pra duhet të ecni sa më shumë.

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi