Njeriu Kompjuter

Shko poshtë

Njeriu Kompjuter

Mesazh nga Haris prej Wed Oct 22, 2008 7:47 am

Quhet Shakuntala Devi, jeton ne New Delhi dhe arrin te kryeje me mend shumezimin e dy numrave me 23 shifra ne 28 sekonda. Me kete dhunti qe e ka zbuluar ne moshen tre vjecare, Devi ka habitur shume njerez ne mbare boten. Fama e tij nisi kur ishte gjashte vjec. Ne kete moshe ai llogariti rrenjen kubike te nje numri me 15 shifra ne pak sekonda, duke u bere keshtu nje fenomen nderkombetar. Tani eshte 67 vjec, ka shetitur boten dhe ka njohur shume njerez te famshem. “Do te hap nje qender matematike ne Bangalore, e cila do te jete nje qender nderkombetare matematike. Njerez nga e gjithe bota do te vijne per te marre pjese ne seminare te ndryshme”, thote Devi duke folur per planet e tij per te ardhmen ne te cilat perfshihet edhe xhirimi i nje filmi. Pyetjes se cila ka qene llogaria me e veshtire qe ka bere, Devi i pergjigjet: “Ka ndodhur ne Universitetin e Dallasit. Kam llogaritur rrenjen e 23-te te nje numri me 230 shifra. Ai ka qene problemi me i veshtire”.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 25
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi