Portokalli më i madh në botë

Shko poshtë

Portokalli më i madh në botë

Mesazh nga enes prej Tue Oct 21, 2008 5:35 pm

Kur e kanë mbjellë para 16 vitesh pemën e parë të portokallit, çifti bashkëshortor nga Spanja as nuk e ka ëndërruar se ajo do të bëhet plantazha me portokajtë më mëdhenj në botë. Secili portokall, në fakt, në mesatare peshon një kilogram.

Çifti e ka blerë pemën e parë të këtyre portokajve të çuditshëm në rajonin portugez Cinta.

Një pemë e portokallit i jep 40 fruta në vit, thonë pronarët dhe sqarojnë se fshehtësia e portokajve të tyre gjigant qëndron pas plehrave të tyre të veçanta me emrin "gallinaza" dhe mikroklimës në të cilën i kultivojnë ata.
avatar
enes
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 80
Age : 24
Location : Rahovec
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi