Disa veti te ujit

Shko poshtë

Disa veti te ujit

Mesazh nga Haris prej Tue Oct 21, 2008 5:19 pm

Nje studim i kryer nga Universiteti i Washingtonit tregon se nje gote me uje mund te heqe urine gjate nates tek rreth 100% e njerezve qe mbajne diete.

-Mungesa e ujit eshte faktori numer nje qe shkakton lodhjen gjate dites.

-Disa studime te tjera tregojne se 8 deri ne 10 gota uje ne dite mund te lehtesojne dhimbjet e shpines dhe te kyceve tek 80% e njerezve qe vuajne nga keto dhimbje.

-Nje reduktim prej 2% i ujit ne trupin e njeriut mund te shkaktoje probleme me memorien, me llogaritjet matematike dhe mund te sjelle veshtiresi ne fokusim gjate leximit apo gjate punimit ne kompjuter.

-5 gota uje ne dite mund te ulin me 45% rrezikun e kancerit ne zorren e trashe, mund te ulin me 79% rrezikun e kancerit ne gji dhe me 50% mundesine e kancerit ne fshikezen e urines.
__________________
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi