Diamanti me i madh ne galaktike, 4 mije kilometra ne diameter

Shko poshtë

Diamanti me i madh ne galaktike, 4 mije kilometra ne diameter

Mesazh nga Haris prej Tue Oct 21, 2008 5:18 pm

Diamanti i hapësirës është një copë e madhe e karboni të kristalizuar, 4 mijë kilometra në diametër. Guri ndodhet në një distancë prej 50 vitesh dritë nga Toka, në konstelacionin Centaurus.

Shkencëtarët besojnë se diamanti ëshët zemra e një ylli të shuar që dikur shkëlqente si Dielli. Ata ia kanë vënë emrin Lucy, për nder të këngës së Beatles.

“Do të duhej një lupë në masën e Diellit për ta vlerësuar këtë diamant. Guri kozmiku ua hedh të gjithë diamanteve të gjetur në Tokë. Diamanti më i madh peshon 546 karatë dhe është gjetur në Republikën Jugore të Afrikës. Ylli i Afrikës ndodhet në Angli dhe është 3100 karat. Ylli i galaktikës është 10 milionë miliardë miliardë miliardë miliardë karat
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi