Pelerina e padukshme, nje hap me prane ndertimit

Shko poshtë

Pelerina e padukshme, nje hap me prane ndertimit

Mesazh nga Haris prej Tue Oct 21, 2008 5:16 pm

Shkencëtarët janë një hap më pranë ndërtimit të materialeve që mund t’i bëjnë njerëzit e padukshëm. Kërkuesit në universitetin e Kalifornisë kanë zhvilluar një material që mund të përthyejë dritën rrotull objekteve tre dimensionale dhe t’i bëjë ato “të zhduken”.

Materialet nuk janë natyrale, por janë krijuar në shkallën nano, e matur me miliarda në një metër. Skuadra thotë se parimet një ditë mund të rriten në madhësi, “për të qepur” pelerina aq të mëdha sa të fshihen njerëz. Zbulimet, nga shkencëtarët Xiang Zhang, janë botuar në gazetën “Nature and Science”. Sistemi i ri punon si uji që rrjedh rrotull një shkëmbi.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 25
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi