Çamçakëz me tharm kundër stresit

Shko poshtë

Çamçakëz me tharm kundër stresit

Mesazh nga Haris prej Tue Oct 21, 2008 5:15 pm


Koreanët kanë ofruar një metodë të re për shmangien e stresit: çamçakëz me tharm të hidrolizuar.

Çamçakëzi edhe vetvetiu mund ta lehtësojë stresin, ndërsa studimet e mëparshme kanë treguar se tharmi (Saccharomyces cerevisiae) i cili përdoret për fitimin e verës, birrës dhe bukës e amortizon stresin.

Pjesëmarrësit në studim kanë përtypur çamçakëzë me lloje të ndryshme të tharmit të koncentruar. Rezultatet kanë treguar se këto çamçakëzë me tharm e zvogëlojnë prirjen për depresion dhe stres, e rritin zgjuarsinë dhe e përmirësojnë adaptimin ndaj stresit.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 25
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi