Kujdes Lap Topin

Shko poshtë

Kujdes Lap Topin

Mesazh nga H-king prej Tue Oct 21, 2008 4:53 pm


Në bazë të një kërkimi te fundit nga Ponemon Institute rezulton se në aeroportet me te mëdha ne Sh.B.A deklarohen çdo vite mbi 637.000 laptope te humbura nga pronaret e tyre.
Çasti kur ndodh humbja është kryesisht gjatë pikës së kalimit të kontrollit. Gjithashtu I njëjti kërkim deklaron se mbi 10.278 raporte bëhen çdo jave në mbi 36 aeroporte ne Sh.B.A për humbje laptopësh dhe mbi 65% e tyre nuk gjende kurrë më.
Kërkimi qe gjithashtu përmbante edhe pyetësor për udhëtaret, ata deklaronin se mbi 77% e udhëtarëve qe kishin humbur laptopin ishin te pa shprese për sa i përket gjetjes se tij.
E çuditshme është edhe fakti se mbi 16% e udhëtarëve qe kanë humbur laptop nuk kanë bere absolutisht asnjë mundim për të raportuar për gjetjen e tij, dhe kjo si pasoje se ata mendojnë se nuk mund të gjendet më.
Nga personat qe u përfshinë në pyetësor, deklaruan se mbi 53% e kompjuterëve përmbanin informacione te kompanive te ndryshme qe ata punonin, dhe nga këta, 65% e tyre nuk kishin marrë masa për sigurimin dhe mbrojtjen e te dhënave .
__________________

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi