Disa Kuriozitete

Shko poshtë

Disa Kuriozitete

Mesazh nga H-king prej Tue Oct 21, 2008 4:41 pm

o Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
o Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
o Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
o Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim.
o Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
o Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
o Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
o Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
o Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
o Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
o Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
o Vetem mushkonjat femra piskojne.
o Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
o 96% e sallatorit, eshte uje.
o Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
o Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
o Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
o Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
o Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
o Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
o Fluturat shijojne me ane te kembeve.
o Delfinet flene me nje sy hapur.
o Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
o Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
o Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
o Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
o Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
o Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi