Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

Shko poshtë

Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

Mesazh nga H-king prej Tue Oct 21, 2008 4:39 pm

Disa kuriozitete nga bota e kafsheve

- Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.
- Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.
- Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.
- Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
- Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
- Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.
- Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.
- Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.
- Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.
- Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.
- Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.
- Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.
- Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.
- Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.
- Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.

H-king
Moderator

Numri i postimeve : 127
Age : 22
Location : ne zemer te kingut
Registration date : 21/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi