Google rrit profitin për 26% përkundër ‘krizës’

Shko poshtë

Google rrit profitin për 26% përkundër ‘krizës’

Mesazh nga Benjamin prej Mon Oct 20, 2008 11:58 am


Edhe pse ekonomia është në rënie, Google ka realizuar profit tremujor mbi të gjitha pritjet e analistëve.
Është e qartë se reklamimi në internet nuk pushon gjë që ka rritur përftimin e kompanisë Google në tremujorin e tretë për 26 për qind, respektivisht, 1.35 miliardë dollarë. Gjatë periudhës së njëjtë të vitit të kaluar Google kishte realizuar profit prej 1.07 miliardë dollarë profit.

Shitja e përgjithshme është rritur në 4.04 miliardë dollarë, derisa fitimet janë rritur në 5.54 miliardë dollarë. Google ka forcuar vendin e vet të parë në tregun e kërkimeve të internetit dhe me këtë ka "mposhtur" dy tjerat - Yahoo e Microsoft.

Gjatë të gjitha kërkimeve të internetit online Google është përdorë në madje 63 për qind të kërkimeve në SHBA. Dominimi i Googlet në treg i ka mundësuar rritjen e çmimit për hapësirën reklamuese i cili, gjoja, do të jetë edhe më i lartë pas miratimit të qeverisë për lidhjen në mes të kompanive Google me atë Yahoo.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi