qka studion ekoogjia

Shko poshtë

qka studion ekoogjia

Mesazh nga wisky_1us prej Thu Apr 09, 2009 4:36 pm

Ekologjia(oikos-vendbanim dhe logos-shkenc).ajo studion marredheniet mes qenieve te gjalla dhe nderveprimin e tyre me mjedisin jetesor.
Eklologjia nuk ndahet ne biotike e abiotike sepse keta jan vetem faktor ekologjik.
Ndarja 1:
Ekologjia e njeriut
-- e shtazeve(parashtazoreve.pakurrizoreve,kurrizoreve)
-- e bimeve(algave,kepurdhave,mikroorganizmave,e bimeve me lule dhe pa lule
Ndarja2:
Autekologjia(e individit)
sinekologjia(ek.e popullates,e biocenozes,e ekosistemit)
Ndarja3:
ek. e deteve
--ujerave tokesore
--e tokes
ndoshta jeni te kenaqur me pergjigje klm te gjithe .

wisky_1us

Numri i postimeve : 5
Age : 29
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.livescore.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi