Afrika

Shko poshtë

Afrika

Mesazh nga Ah-f_m@wy1 prej Thu Apr 09, 2009 4:17 pm


Afrika eshte kontinenti i dyte ne bote per nga madhesia kurse kontinenti i trete ne bote per nga popullsia.Afrika ka pozite qendrore ne bote.Ekuatori e ndan ne dy pjese gati te barabarta.Afrika ndahet ne 6 krahina te medha:Afrika mesdhetare(veriore),Afrika jugore,Afrika perendimore,Afrika lindore,Afrika sudaneze dhe Afrika qendrore.Me evropen e ngan ngushtica e Gjibraltarit(14 km e gjere ),me azine e ndan gjiri i Adenit dhe deti i kuq.Ka klime mjafte te ngrohte.Ne Afrike gjendet shkretetira me e madhe ne bote Sahara,ne te cilen eshte shenuar temperatura me e larte ne bote (57 grade C).Dikur Afrika ishte e kolonizuar nga shtetet evropjane si :Franca,Britania e Madhe,Holanda,Italia dhe Belgjika.Shteti i pare i cili u pavarsua ne Afrike ishte Liberia ne vitin 1822.Algjeria eshte shteti me i madh me sipeerfaqe ne Afrike ,kurse Egjipti ka me se shumti banore.Afrika eshte e rrethuar ne kater anet me dete dhe oqeane,gje e cila i ka mundesuar turizem dhe tregti te begatshme.Afrika shquhet per rezervat e medha te naftes.Ne brezin e ekuatorit mbreteron klima e thate dhe e ngrohte.Afrika eshte kontinenti me i varfer ne bote.Miliona njerez vdesin ne vit nga uria.Ne afrike dominon raca e zeze e popullsise.

Ah-f_m@wy1
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 10
Age : 26
Registration date : 09/04/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesohu.org

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi