Mposhtja e zemerimit

Shko poshtë

Mposhtja e zemerimit

Mesazh nga Durguti prej Sat Apr 04, 2009 1:59 am

Mposhtja e zemerimit

Arti i bashkimit te zemrave eshte trashegimi profetike. I Derguari Muhamed, lavderimi dhe shpetimi i Allahut qofshin mbi te, gjate thirrjes se tij e kultivoi kete lloj arti. Ne vazhdim do te ndajme disa porosi ne lidhje me kete eeshtje.
Allahu i Lartesuar ne librin e Tij na e kujton bazat e ketij arti dhe gjithashtu edhe praktika e te Derguarit te Allahut deshmon per kete gje. Allahu thote:

وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ

e...e mposhtin zemerimin dhe ua falin fajet njerezve. Allahu i do bamiresit.e1

Nga ajeti i shenuar mesojme tre nivele te rendesishme:

1. Kur dikush te ben keq, sidomos ne keto kohe kur ka humbur miresjellja, mposhte, shtype, perballoje zemerimin. Mos lejo shfaqjen e pakenaqesise ne vendtubime. Fjala e Allahut thote: e...e mposhtin zemerimine.

2. Pasi e realizon veprimin e pare, e perballon zemerimin, shkon dhe i thua keqdashesit: eAllahu te faltee. Allahu thote: edhe ua falin fajet njerezve.e

3. Ky nivel eshte me i larti, pasi shkon dhe e viziton keqberesin, e pershendet dhe i dhuron dieka. Allahu i Lartesuar thote: eAllahu i do bamiresit.e
Nga historia mesojme per ngjarjen e sherbetorit te kalifit Harun Er-Reshid. Sherbetorit i rreshqiti nga dora ena me uje te nxehte dhe i ra kalifit ne koke. U hidherua Haruni Er-Reshidi dhe iu kthye sherbetorit, ndersa sherbetori (i lexoi fjalen e Allahut) i tha: e...e mposhtin zemerimine.
Harun Er-Reshidi i tha: ePo permbahem nga hidherimi.e
Sherbetori i tha: e...dhe ua falin fajet njerezve.e
Harun Er-Reshidi i tha: eTa fala gabimin.e
Sherbetori i tha: eAllahu i do bamiresit.e
Harun Er-Reshidi i tha: eMund te shkosh, tani je i lire dhe kete e bej per hir te Allahut.e

Durguti
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 20
Age : 27
Registration date : 11/11/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi