Harrojeni televizionin HDTV. Koha është për televizionin 3DTV

Shko poshtë

Harrojeni televizionin HDTV. Koha është për televizionin 3DTV

Mesazh nga Benjamin prej Tue Mar 10, 2009 8:54 am


Më 23 janar, 1926, John Logie Baird nga Skocisa demostroi television e pare mekanik para 40 anëtarëve të Mbetërisë në laboratorin e tij.
Historia e televizionit dhe aplikimi i teknologjisë 3D tek televizorët.
Më 23 janar, 1926, John Logie Baird nga Skocisa demostroi television e pare mekanik para 40 anëtarëve të Mbetërisë në laboratorin e tij.
Periudha para viteve 1935 është quajtur "Mechanical Television Era". Ky tip i televizionit ishte në përputhje ne sistemin elektronik të sistemit të sotëm
Për të mos e lodhur lexuesin me vite dhe numra më poshtë në mënyrë figurative dhe të shkurtuar do të vijmë deri te gjenerata më e re e televizorëve të sotëm dhe atyre që mendohen që do të vinë
Pas daljes në treg të një kutie të madhe të quajtur televizion, bota ndryshoi shumë shpejt dhe filloi një revulicion i ri shkencor. Televizoni i parë i prodhuar në botë ishte pa ngjyra dhe na kujton kohen kur filmat e Çaplinit shikoheshin e nuk dëgjoheshin.Televizioni atë botë kishte vetëm dy ngjya : bardhë e zi, kurse më vonë doli televizioni me ngjyra që ishtë një arritje mjaft e madhe teknologjikee kohës Pas kalimit të dia dekadave nuk mbeti shtëpi që nuk kishte televizion. Ai ishte bërë i pazëndëdësushëm.Nga ai mësohej se cfarë ngjet në tërë vendin e më vonë me anë të satelitëve edhe se cfarë ngjet në tërë botën. Dikur televizorët prodhoheshin të një madhësie , por më vonë ata prodhohen edhe si modele të ndryshme dhe madhësi të ndryshme. Pas disa dekadave u bë një ndryshim i madh në mesin e TV-ve. Në skenë dolën televizorët flat -i/e sheshtë që ishin më të bukur dhe zinin vend më pak. Së bashku me ta u krijua edhe teknologjia mahnitëse HD-High Definition-Definicion(Definim) i çartë(i lartë).Me anë të kësaj teknologjie u bë e mundur që shikuesit t'i ofrohet një kualitet shumë i lartë i imazhit. Edhe pse ndoshta dikush mendoi se kjo ishte fundi dhe se TV-ja tashmë ishte përsosur. Kjo nuk ndodhi dhe kjo teknologji vazhdon dita ditës të përparoi edhe më shumë. Dikur kishim kontrastin 500:1 e sot me anë të inkuadrimit të teknologjisë LED kemi arritur të kemi kontrast tejet të fuqishëm deri deri në 1.000000:1, ku kualiteti është tejet i shkëlqyer. Në televizorët e sotëm janë inkuadruar edhe hardisqe me kapacitet të madh me qëllim të ruajtjes së filmave apo imazheve tjera, porti USB, porti për kyqje në internet, lojëra etj, apo më mirë të themi që një TV i sotëm është edhe një PC për brenda edhe pse lufta PC vs TV sot e kësaj dite vazhdon. Televizoni sot vazhdon të avancoj dhe tash na paraqitet një teknologji mahnitëse që në një të ardhme të afërt do të zgjerohet anë e kënd botës. Ajo është e ashtuquajtura 3D Technology e cila ka gjetur formë edhe në televizion.
Philips 3D Solutions tashmë ka krijuar një teknologji të quajtur Wowvx technology e cila i'a mundëson njeriut shikimin e imazheve pa përdorimin e syzeve speciale.
Në vazhdim do flasim për këtë teknologji se cfarë është?. Ku hyn në punë dhe kush pritet të jetë lider i saj?.
Televizioni Sky tashmë ka filluar me editimin e imazheve 3D për abonuesit e tij në SHBA , mirëpo për t'i parë keto imazhe duhen të vendosen syze speciale, kurse teknologjia e Philips e quajtur Wowvx mundëson që imazhi të shikohet pa syze.

Cfarë është 3D

3D është i bazuar në mënyrën e trurit të njeriut dhe punës së syve. Për shkak se bebëzat e një personi në qendër janë rreth 6.5 cm veç e veç, secili sy shikon skena nga një kënd tjetër dhe gjeneron një imazh unik.
Trurit i bashkohen imazhet për të krijuar një fotografi të vetme. Dallimi është i vogël në mes të imazhit të syrit të djathtë e imazhit të syrit të majtë dhe nga kjo përspektivë i lejohet trurit për të gjykuar në thellësi. I ashtuquajturi Stereoskopik vizioni është arritur.
Qëllimi i 3D shfaqjes, , është për të marrë një imazh të dallueshme në sytë e çdo shikuesi. Nga kjo pikë, truri i shikuesit merr përsipër; çdo imazh të përpunimit në të njëjtën mënyrë natyrale në të cilën ajo proceson imazhet nga të tre-dimensionet. Një karakteristikë të përbashkët për të gjithë 3D-në është krijimi dhe shfaqje e më shumë se një pamje e një skene. Dikur, shikuesi vendoste syze të veçanta për të për të parë imazhet. Në vitet e fundit, një numër i kompanive, mes tyre, edhe Philips 3D Solutions, kanë futur të ashtuquajturën autostereoscopic , ecila i'a mundëson shikuesit shikimin e imazheve pa syze të veçanta.
Kur një person shikon televizion si fotografi dhe televizion në 2D, secila palë e syrit në thelb e merr të njejtin informacion. Me fjalë të tjera, për shkak të imazhit të vërtetë nuk ka thellësi, ka vetëm një mënyrë për të parë atë. Nëse ka ndonjë përshtypje 3D në të gjitha, ajo vjen nga gjurmë vizuale të imazhit, apo si një lloj përspektive.

Cfarë është WOWvx teknologjia?

WOWvx teknologji është një lloj i ekranit të monitoruar dhe mjeteve softverike të prodhuar nga Philips i cili ofron pamje 3D pa nevojën e vendosjes së syzeve speciale për shikuesit e këtij televizioni. Philips u orfon profesionistëve 3DTV për reklama të ndryshme, dhe tregjeve të ndryshme u mundëson vizuelizimin me 3D. Teknologjia WOWvx përdor formatin 3D të quajtur 2D+"Z" format.. Philips ka nisur një WOWvx forum- websajt. Ju mund të shkarkoni mostra WOWvx me 3D animacione dhe filma (për të parë 2D-plus thellësi në monitorin tuaj 2D vetëm dhe duhet t'a riemëroni skedarin shtesë WMV për të parë atë me Windows Media Playerin tuaj.
Philips është shprehur se shumë shpejt do ta fus këtë teknologji edhe në konsumin e gjerë njerëzor.

Më poshtë mund t'i shihni disa foto në lidhje me 3D.

Pamje vizuele se si i'a dërgojnë trurit sytë këtë pamje-3D

Formati 2D+"Z"

Wowvx-Pamje nga televizioni i prodhuar nga Philips që i'a mundëson shikuesit pamjen e imazhit pa syze me anë të teknologjisë Wowvx technology-Pamje 3D.

MAX 3D technology-teknologjia që i'a mundëson pamjen e imazheve 3D shikuesve , por me anë të syzeve.

Teknologjia 3D ka gjetur dhe po gjen shpehje në shumë gjëra; si në reklama, animacione, në ultrazërin e nënës,në kinema,televizion dhe në të ardhmen pritet të zë vend edhe në shumë fusha tjera.
Besojmë se së shpejti krahas me botën edhe ne do të kemi mundësinë t'a shijomë këtë mrekulli të teknologjisë moderne. Në fund shtrohet pyetja a do të vijë shpejt teknologjia 4D?. A do të na përçafojnë të afërmit me mijëra kilometra në dhomën tonë në mënyrë vizuele?. A do të çmallemi me miqtë e shokët në të njejtën dhomë , por me mijëra kilometra larg dhe kur të habitemi t'ia shterngojmë duart njëri tjetrit do të shohim se nuk mundemi ,sepse janë vetë pamje vizuele, apo mos vallë teknologjia moderne po na huton aq shumë sa që po harrojmë të bëjmë zijaret drejtpërdjert , sepse po na duket se po na mjafton ai online.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi