Vozitësit që vuajnë nga gripi kanë për 10% reflekset e zvogëluara

Shko poshtë

Vozitësit që vuajnë nga gripi kanë për 10% reflekset e zvogëluara

Mesazh nga Benjamin prej Tue Mar 10, 2009 8:47 am

Nëse mendoni që nuk jeni mirë për të vozitur, atëherë mos vozisni, sepse kështu edhe veten edhe tjerët i sillni në rrezik direkt...
Duke u shërbyer me stimulatorin e vozitjes, shkencëtarët anglez kanë zbuluar që njerëzit që vozisin automjetin përderisa vuajnë nga gripi kanë 10% të zvogëluara reflekset se vozitësit e shëndoshë.

Hulumtimi i ri anglez tregon që njerëzit "me grip" bëjnë të njëjtat gabime në vozitje sikurse p.sh. njerëzit që kanë pirë dy gota viski - shkruan Telegraph.

Në studim kanë marrë pjesë 60 njerëz me virusin e gripit dhe 50 njerëz pa simptoma të njëjta.

Mjekët dhe shkencëtarët mendojnë që ky fenomen mund të jetë pasojë e marrjes së ilaçeve kundër gripit që mund të shkaktojnë trullosje të lehtë bile edhe marrëmendje, varësisht nga sasia e ilaçit të konsumuar.

Statistikat angleze tregojnë se vitin e kaluar 93 fatkeqësi të komunikacionit me pasoja fatale kanë ndodhur për shkak të ndonjë problemi shëndetësor të vozitësit.

Gjithashtu, përveç gripit, fajtor për këto fatkeqësi janë kokëdhembja dhe sindromi paramenstrual.

Nëse mendoni që nuk jeni mirë për të vozitur, atëherë mos vozisni, sepse kështu edhe veten edhe tjerët i sillni në rrezik direkt. Sëmundja mund të zvogëlojë aftësitë tuaja vozitëse, zvogëlon reflekset, bile edhe aftësinë tuaj të gjykimit - shtojnë autorët e studimit.

Shkencëtarët këshillojnë që para marrjes së ilaçeve kundër gripit gjithmonë me kujdes lexoni udhëzimin për të parë efektet anësore të ilaçeve kundër gripit.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi