Concorde para rikthimit

Shko poshtë

Concorde para rikthimit

Mesazh nga Benjamin prej Tue Mar 10, 2009 8:44 am

Një kompani Amerikane planifikon avion super të shpejt.
Concorde "Zogu më i bukur i Botës" - Dizajn gjenial, Concorde mbi Atlantik
Më shumë se gjysme shekulli ekzistojnë shumë plane dhe projekte për një avion civil me një shpejtësi më të madhe se shpejtësia e zërit.

Inxhinieret shikojnë me kujdes dy dobësitë e avionit legjendar francezo-britanik si zhurmën dhe shpenzimet e larta të karburantit.

Saktësisht para 40 viteve, 2 Mars 1968 behet fluturimi i pare 29 minutash i Concorde në Francë.

Me 25 Gusht 2000 Concord përjeton ditën më tragjike të historisë se tij. Vetëm një minutë pas fluturimit nga Aeroporti Charles de Gaulle (Paris) rrëzohet Concorde ku 109 udhëtarët humben jetën. Shkaktar i kësaj tragjedie ishte një gabim teknik. Tre vite pas kësaj tragjedie kompania ajrore franceze Air France dhe ajo britanike British Airways ndërprenë fluturimet dhe hjekin nga përdorimi avionin Concorde.

Ndërmarrja Amerikane Aerion gjatë 12 viteve është duke projektuar dhe zhvilluar një avionë Businessjet (SBJ), qe mbi Oqeane te arrin shpejtësinë deri në 1900 km/h, përafërsisht 2 herë më shpejt se avionët civil. Harxhimet duhet të jenë të ngjashme me avionët privat. Inxhinieret kanë bërë përmirësime konstruktive në krahasim me Concorde që të zvogëlohet zhurma dhe harxhimet në karburante. Kjo ndërmarrje Amerikane premton deri në vitin 2015 ky avion të bëjë fluturimin e parë me udhëtar.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi