Kohët e faljes

Shko poshtë

Kohët e faljes

Mesazh nga Benjamin prej Fri Jan 30, 2009 10:56 am

1) Sabahu falet në agim - prej kur fill¬on dallimi mes errësirës së natës dhe dritës së zbehtë të mëngjesit, dhe va¬zhdon deri para lindjes së diellit.

2) Dreka falet pasi të lëvizë dielli prej zenitit, deri në atë pozitë kur hija e objektit fiton gjatësinë e vet objektit.

3) Ikindia falet menjëherë pas mbari¬mit të kohës së përcaktuar për fal¬jen e dre¬kës dhe vazhdon deri para perëndimit të diellit.

4) Akshami fillon pas perëndimit të diellit deri në errësimin e horizo¬ntit.

5) Jacia falet pasi që hori¬zo¬nti errësohet plotësisht, deri në mesnatë.
Lavd-falënderimi i takon All-llahut,
qoftë paqja mbi të Dërguarin e Tij dhe mbi të gjithë besimtarët
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi