Visual Basic : Historia

Shko poshtë

Visual Basic : Historia

Mesazh nga Haris prej Tue Jan 27, 2009 9:21 pm

B ose Visual Basic ( Vezhual Beizik) eshte nje gjuhe programimi e orientuar ne programacionin me objekte (COM) dhe ne programacionin me ngjarie (ang. Event-driven programming), i svilupuar nga Microsoft per ambientet e saj per svilupin.
Me mbas VB u zevendesua nga Visual Basic .NET. Versionet e vjetra u influencuan shume nga BASIC dhe filluan te perdornin svilupimin e shpejt te programave (ang. RAD, Rapid Application Development) e grafikes se pamjes se perdoruesit (ang. GUI, Graphic User Interface). Me mbas filluan te futen dhe te komunikojne me bazat e te dhenave (ang. Database) duke perdorur DAO, RDO ose ADO, po edhe filluan krijimin e kontrolleve dhe objekteve ActiveX.

Verzionet
Jane zhvilluar disa verzione te Visual Basic:

Visual Basic 6.0 (1998)
Visual Basic 7.0 .Net (2002)
Visual Basic 7.1 .Net (2003)
Visual Basic 8.0 .Net Expres (2005)
Visual Basic 9.0 .Net (2008)
__________________
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi