JAVA detyr

Shko poshtë

JAVA detyr

Mesazh nga Haris prej Tue Jan 27, 2009 9:18 pm

detyr ne JAVA
me nevojitet kjo detyr te zgjidhet, por nuk di se si tja filloj mundet ndokush te me ndihmoj ngase jam i ri lidhur me perdorimin e javas, nese ka mundesi me zgjidh dhe te ma dergoni....flm shum.... ja detyra:


Shkruani nje aplikacion qe perdor hyrje interaktive per te ndihmuar nje blerese te shtepise per te llogaritur shpenzimet e saj per blerjen dhe mirembajtjen e nje shtepie. Programi pyet/lut ne fillim (kerkon si vlera hyrese) shfrytezuesin per te shenuar vlerat hyrese, te cilat jane te cekura me poshte:
e Cmimi i shtepise,
e Kapari (pagesa fillestare) qe duhet dhene kur te merret huaja per te blere shtepine,
e Numri i viteve per te cilat duhet paguar huaja,
e Shpenzimet mujore
Si pergjigje, aplikacioni printon/jep si dalje:
e Shpenzimet mujore te mbajtjes se shtepise (Sheno: KJO VLERE NUK PERMBAN KAPARIN),
e Shpenzimet vjetore te mbajtjes se shtepise (Perseri, PREJASHTO KAPARIN),
e Shpenzimet totale te mbajtjes se shtepise, per numrin e viteve qe jane te nevojshem per te mbuluar (ri-paguar) HUANE. (Perfshi KAPARIN NE KETE VLERE).
Aplikacioni, ne llogaritjet e tij nuk shqetesohet (nuk ka nevoje te merret parasysh e ka fjalen) per INFLACIONIN. Perdor kete formule per te llogaritur pagesat mujore ne kuader te HUASE per shtepine:
(1 + i)y *p*i
pagesa = -----------------------
( (1 + i)y - 1) * 12
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi