Konferenca "aleanca e civilizimeve" në Madrid

Shko poshtë

Konferenca "aleanca e civilizimeve" në Madrid

Mesazh nga Haris prej Tue Jan 27, 2009 8:49 pm

Konferenca dyditore duhet të kontribuojë për mirëkuptimin ndërmjet shoqërive kristiane dhe islame.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon ka hapur në kryeqytetin spanjoll forumin e parë të "aleancës së civilizimeve".
Konferenca dyditore duhet të kontribuojë për mirëkuptimin ndërmjet shoqërive kristiane dhe islame. Propozimi për këtë konferencë i është bërë OKB-së nga kryeministri spanjoll Jose Luiz Zapatero në vitin 2004 në sfondin e sulmeve terroriste në Madrid, kur në mars të 2004 u vranë 191 vetë. Ideja e Zapateros u mbështet nga kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan. Synimi i konferencës është mobilizimi i shumicës së njerëzve që duan dhe mund të jetojnë në paqe, tha Zapatero në fjalën e hapjes. Pjesëmarrës janë edhe laureati i çmimit nobel për letërsinë Orhan Pamuk, mbretëresha Noor e Jordanisë dhe sekretari i përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Amr Mussa.

Deutsche Welle
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi