Destinacionet fetare me te vizituara ne bot

Shko poshtë

Destinacionet fetare me te vizituara ne bot

Mesazh nga Haris prej Mon Jan 26, 2009 4:08 pm

Vendet e shenjta terheqin gjithnje miliona vizitore, qofshin ato kish, xhami, tempuj a rruge pelegrinazhi. Per kete arsye revista amerikane eForbese ka mbledhur te dhena mbi numrin e vizitoreve ne objektet e vendndodhjet me te njohura fetare ne bote. eNga njera ane jane njerezit e devotshem fetare, te cilet vizitojne keto vende per te pasur nje eksperience shpirterore, ndersa nga ana tjeter jane ato kuriozet qe duan te shohin nje tempull budist per shembull, apo jane te interesuar nga pikepamja historike apo kulturoree, shprehet Dallen Timothy, profesor ne departamentin e gjeografise ne universitetin eBrigham Younge dhe autor i librit eTurizmi, besimi dhe udhetimet shpirteroree.
Sidoqofte, revista eForbese duket se konfirmon kete fakt: edo vit, nje numer masiv udhetaresh viziton vendet, ku jane shfaqur eshenjtet dhe profetete apo merr pjese ne festime te pervitshme fetare. Ne Meksiko Siti, Guadalupe, ku mendohet se Virgjeresha Mari i eshte shfaqur nje fshatari te varfer ne shekullin e 16-te, rreth 20 milione vizitore ne vit mberrijne aty. Sipas nje raporti te vitit 1999 te Keshillit te Vatikanit, kjo kishe eshte vendi i shfaqjes se nje shenjti katolik me i vizituar ne bote.
Ne Sabarimala, nje qender pelegrinazhi ne Indine jugore, vizitat variojne nga pese deri ne 60 milione per vit. Huan Kampo, nje profesor ne departamentin e studimeve fetare, ne universitetin e Kalifornise ishte i pranishem se fundmi ne Sabarimala, gjate sezonit te pelegrinazhit dhe vlereson se numr i mund te jete afersisht 10 milione. Revista eForbese gjithashtu shton se, pavaresisht se keto vende jane renditur sipas numrit te vizitoreve te percaktuar nga burimet e mundshme, renditja e tyre do te rishikohet vazhdimisht ne baze te levizjes se numrit te vizitoreve.

Azisi
Itali
Numri i vizitoreve ne vit:
4-5 milione

Ky qytet mesjetar eshte vendlindja e shen Franeeskos, shenjti mbrojtes i kafsheve dhe ekologjise. Kisha e perbere nga dy pjese eshte e zbukuruar nga afreske te Rilindjes.

Fatima
Portugali
Numri i vizitoreve ne vit:
4-5 milione

Sipas rrefimeve, ne kete vend Virgjeresha Mari u eshte shfaqur tre barinjve te vegjel ne vitin 1917. Ajo u tha atyre tre sekrete: I pari vizioni i ferrit, i dyti fillimi i Luftes II Boterore dhe i treti mbetet sekret.

Meka dhe Medina
Arabia Saudite
Numri i vizitoreve ne vit:
2 milione

Duke qene se vetem myslimanet lejohen te bejne Haxhin, numri i vizitoreve ne vit eshte i limituar. Sipas Ministrise se Haxhit ne vend, ne vitin 2006, numri i besimtareve qe kane kryer pelegrinazhin eshte 2,130,594 persona.

Jerusalem
Izrael
Numri i vizitoreve ne vit:
1.5 milione

Qyteti i shenjte eshte nje qender domethenese shpirterore per gjithe llojet e besimtareve. Ne kete qytet ndodhen disa objekte te rendesishme fetare, te cilat vizitohen edo vit nga 1.5 milione vizitore.

Lurdes
France
Numri i vizitoreve ne vit:
5 milione

Thuhet se ne vitin 1858, 14-vjeearja Bernadette Soubirous pa hijen e Virgjereshes Mari ne nje shpelle jashte fshatit ne jugperendim te Frances. Sot shpella eshte kthyer ne qender shpirterore.

Katedralja
e Kolonjes
Gjermani
Numri i vizitoreve ne vit:
6 milione

Kjo katedrale gotike eshte nje prej kishave te medha te botes dhe eshte ndertuar ne vendin, ku jane mbledhur per here te pare te krishteret e Kolonjes.

Vendi i Shenjte
i Padre Pio-s
Itali
Numri i vizitoreve ne vit:
6-7 milione

Sipas eNew York Timese, Padre Pio eu be i njohur ne vitin 1918 kur, sipas pasuesve te tij, atij filloi tei rridhte gjak pa pushim nga duart dhe kembet.

vendi i shenjte
eAparecida do Nortee
Brazil
Numri i vizitoreve ne vit:
8 milione

Vendi i shenjte konsiderohet eshte nje prej atyre vendeve ku eshte shfaqur shentja Mari, i cili mbledh me shume. Kisha e ndertuar ne vitin 1955 mund te mbaje 45 mije vete.

Sabarimala
Kerala, Indi
Numri i vizitoreve ne vit:
10 milione

Kjo qender pelegrinazhi hindu ne Indi pret vizitore, sidomos ne janar e shifrat e tyre variojne nga 5 milione ne 60 milione, sipas vitit. Por ekspertet kane menduar se shifra e sakte eshte 10 milione.

Bazilika eSacre Coeure
Paris, France
Numri i vizitoreve ne vit:
13 milione

Bazilika lartesohet prej pikes me te larte te Parisit, Montmartre, nje zone qe ka qene destinacion i shenjteve neper shekuj.

Katedralja eNotre Damee
Paris, France
Numri i vizitoreve ne vit:
13 milione

Kjo katedrale eshte nje pike referimi per ata qe vizitojne Parisin. Monumenti gotik ka qene gjithnje ne qender te ngjarjeve historike.

Vendet e shenjte dhe rruga
e pelegrinazhit
Mali Kii, Japoni
Numri i vizitoreve ne vit: 15 milione

Sipas UNESCO-s, etre vendet e shenjta, Yoshino dhe Omine, Kumano Sanzan dhe Koiasan e te lidhura me rruge pelegrinazhi me qytetet e lashta Nara dhe Kyoto terheqin 15 milione vizitore ne vite.

Varri i Imam Rezes
Mashad Iran
Numri i vizitoreve ne vit: 12-20 milione

Emri i qytetit me te shenjte te Irani perkthehet evendi i mundimevee. Varri i Imamit eshte vendi me i rendesishem fetar ne Iran per besimtaret myslimane shiite.
Sheshi i Shen Pjetrit Vatikan, Itali
Numri i vizitoreve ne vit: 18 milione

Qendra e Trashegimise Boterore (UNESCO) thote se sheshi i Shen Pjetrit eshte egodina fetare me e madhe ne botee. Numri i vizitoreve ne dite varion nga pese mije ne 20 mije.

Vendi i Shenjte ne Guadalupe
Meksiko Siti, Meksike
Numri i vizitoreve ne vit: 20 milione

Mendohet se ne kete vend te shenjte shenjta Mari i eshte shfaqur nje fshatari te varfer te quajtur Huan Diego, ne vitin 1931. Pelerina e fshatarit qendron e varur ne altar.

Tempulli Sensoji,
Tokio, Japoni
Numri i vizitoreve ne vit: 30 milione

Sipas legjendes dy vellezer nxoren nga lumi teksa peshkonin nje statuje te Kanon, perendesha budiste e meshires dhe lumturise, ne vitin 628. Tempulli eshte ndertuar ne kete vend ne nder te saj.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shum

Mesazh nga Emir prej Tue Jan 27, 2009 12:33 pm

normal se kur behet fjale per destinacionet fetare qdo here ka pasur shume njerez edhe ktu nuk mungojne njerezit
avatar
Emir
Admin
Admin

Numri i postimeve : 507
Age : 24
Location : N'Zemer T'Loqkes
Registration date : 20/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.atmosfer-ks.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi