u ndodhen burgjet me interesante ne bot

Shko poshtë

u ndodhen burgjet me interesante ne bot

Mesazh nga Haris prej Mon Jan 26, 2009 4:06 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Burgjet kane vendet qe nuk do te preferonte te vizitonte, por njerezve vazhdimisht u ngjallet kureshtja dhe intrigohen prej tyre. Ndoshta kjo vjen si rezultat i shume filmave me teme arratisjen nga burgu. Keto jane disa prej burgjeve me interesante ne toke. Ku i dihet, ndoshta informacioni mund t'ju vleje nje dite. Burgu me i vlefshem ne bote ndodhet ne San Quentin. Ne te vertete vete burgu nuk kushton asgje, por ajo qe ia rrit vleren eshte toka ne te cilen ndodhet, nje prej brigjeve me te bukur ne Kaliforni. Nje tjeter burg interesant eshte burgu me i vogel ne bote, i cili mund te strehoje vetem dy persona. Per shkak se nuk mund te hyjne me teper, ata mbahen atje vetem per disa nete, dhe pas disa ditesh transferohen ne nje tjeter me korridore dhe staf. Burgu me i sigurt ne bote eshte "Adx Supermax", ne Florence, te shtetit Kolorado te SHBA-se. Askush nuk do te deshironte te perfundonte atje, pasi qendrojne personat me te rrezikshem dhe stafi me i pergatitur ne bote. Nje tjeter burg i euditshem eshte ai ne San Pedro, Bolivi. Pamja me e zakonshme ne kete burg jane femijet qe luajne ne oborr. Vete te burgosurit paguajne qerane e qelise dhe me ta qendrojne edhe bashkeshortet dhe femijet. Qerane e paguajne edhe turistet, pasi pjesa me e madhe prej tyre shkojne per te blere kokaine. Arkitekti Hohensinn ka ndertuar me shume dashuri ndertesen dhe eshte kujdesur per edo detaj te burgut "Leoben Justice Centre" ne Austri. Jo me kot ai nuk quhet burg, por Qender Drejtesie, duke u konsideruar keshtu modeli i te gjitha burgjeve. Burgu me i famshem ne bote eshte Alkatraz. Te burgosurit kane shijuar panoramen e mrekullueshme ne gjirin e San Franciskos. Tridhjete e kater te burgosur kane provuar te arratisen. Dy persona e kane provuar dy here. Shtate jane goditur nga stafi, dy jane mbytur, pese jane zhdukur, pjesa tjeter jane kapur.

Burgu me i vlefshem ne bote
Burgu shteteror eSan Quentine, Kaliforni
Kapaciteti: 3317 persona

Toka ne te cilin eshte ndertuar burgu 154 vjeear ne burgun shteteror eSan Quentine vlen nga 80 deri ne 100 milione dollare, duke e bere burgun me te emuar ne bote. Ze nje hapesire prej 275 akrash prane oqeanit dhe disa thone se eshte toka me e emuar ne vend.


Burgu me i vogel ne bote
Burgu eSarke, Sark, Guernsey
Kapaciteti: 2 persona

Burgu eSarke ndodhet ne ishullin Sark ne Quernsey. Ai eshte ndertuar ne vitin 1856 dhe konsiderohet si me i vogli ne bote. Mund te strehoje dy te burgosur dhe ata qendrojne per shume pak kohe. Nese denohen perseri atehere transferohen ne nje burg me te madh.


Burgu me i sigurt ne bote
Adx Supermax, Florence, Kolorado
Kapaciteti: 55 persona

Ky eshte mbreti i gjithe burgjeve, por mbreti me i keq. Per te thene te verteten duket cilesuar si me i ashpri. Burgjet eSupermaxe jane me te sigurtet ne bote. eAlkatrazi i sigurise se lartee eshte hapur ne vitin 1994 dhe eshte shtepia e krimineleve me te rrezikshem ne vend.

Burgu me i euditshem ne bote
San Pedro, Bolivi
Kapaciteti: 800 persona

Te denuarin ne eSan Pedroe ne Bolivi duhet te paguajne qerane per nje qeli dhe te gjithe bejne nje pune brenda burgut. Nje numer i madh femijesh dhe bashkeshortesh qendrojne me te denuarit brenda tij dhe turisteve u lejohet te hyjne brenda tij per turizem. Turistet madje mund te qendrojne gjate nates ne qeli ne kembim te qerase.
__________________
Arsimimi nuk ?SHT? pergaditje per jet?!!!!;
-Ai ?SHT? vet? JETA......:
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thnaks

Mesazh nga Miguel prej Thu Apr 02, 2009 3:04 pm

Haris shkruajti: --------------------------------------------------------------------------------

Burgjet kane vendet qe nuk do te preferonte te vizitonte, por njerezve vazhdimisht u ngjallet kureshtja dhe intrigohen prej tyre. Ndoshta kjo vjen si rezultat i shume filmave me teme arratisjen nga burgu. Keto jane disa prej burgjeve me interesante ne toke. Ku i dihet, ndoshta informacioni mund t'ju vleje nje dite. Burgu me i vlefshem ne bote ndodhet ne San Quentin. Ne te vertete vete burgu nuk kushton asgje, por ajo qe ia rrit vleren eshte toka ne te cilen ndodhet, nje prej brigjeve me te bukur ne Kaliforni. Nje tjeter burg interesant eshte burgu me i vogel ne bote, i cili mund te strehoje vetem dy persona. Per shkak se nuk mund te hyjne me teper, ata mbahen atje vetem per disa nete, dhe pas disa ditesh transferohen ne nje tjeter me korridore dhe staf. Burgu me i sigurt ne bote eshte "Adx Supermax", ne Florence, te shtetit Kolorado te SHBA-se. Askush nuk do te deshironte te perfundonte atje, pasi qendrojne personat me te rrezikshem dhe stafi me i pergatitur ne bote. Nje tjeter burg i euditshem eshte ai ne San Pedro, Bolivi. Pamja me e zakonshme ne kete burg jane femijet qe luajne ne oborr. Vete te burgosurit paguajne qerane e qelise dhe me ta qendrojne edhe bashkeshortet dhe femijet. Qerane e paguajne edhe turistet, pasi pjesa me e madhe prej tyre shkojne per te blere kokaine. Arkitekti Hohensinn ka ndertuar me shume dashuri ndertesen dhe eshte kujdesur per edo detaj te burgut "Leoben Justice Centre" ne Austri. Jo me kot ai nuk quhet burg, por Qender Drejtesie, duke u konsideruar keshtu modeli i te gjitha burgjeve. Burgu me i famshem ne bote eshte Alkatraz. Te burgosurit kane shijuar panoramen e mrekullueshme ne gjirin e San Franciskos. Tridhjete e kater te burgosur kane provuar te arratisen. Dy persona e kane provuar dy here. Shtate jane goditur nga stafi, dy jane mbytur, pese jane zhdukur, pjesa tjeter jane kapur.

Burgu me i vlefshem ne bote
Burgu shteteror eSan Quentine, Kaliforni
Kapaciteti: 3317 persona

Toka ne te cilin eshte ndertuar burgu 154 vjeear ne burgun shteteror eSan Quentine vlen nga 80 deri ne 100 milione dollare, duke e bere burgun me te emuar ne bote. Ze nje hapesire prej 275 akrash prane oqeanit dhe disa thone se eshte toka me e emuar ne vend.


Burgu me i vogel ne bote
Burgu eSarke, Sark, Guernsey
Kapaciteti: 2 persona

Burgu eSarke ndodhet ne ishullin Sark ne Quernsey. Ai eshte ndertuar ne vitin 1856 dhe konsiderohet si me i vogli ne bote. Mund te strehoje dy te burgosur dhe ata qendrojne per shume pak kohe. Nese denohen perseri atehere transferohen ne nje burg me te madh.


Burgu me i sigurt ne bote
Adx Supermax, Florence, Kolorado
Kapaciteti: 55 persona

Ky eshte mbreti i gjithe burgjeve, por mbreti me i keq. Per te thene te verteten duket cilesuar si me i ashpri. Burgjet eSupermaxe jane me te sigurtet ne bote. eAlkatrazi i sigurise se lartee eshte hapur ne vitin 1994 dhe eshte shtepia e krimineleve me te rrezikshem ne vend.

Burgu me i euditshem ne bote
San Pedro, Bolivi
Kapaciteti: 800 persona

Te denuarin ne eSan Pedroe ne Bolivi duhet te paguajne qerane per nje qeli dhe te gjithe bejne nje pune brenda burgut. Nje numer i madh femijesh dhe bashkeshortesh qendrojne me te denuarit brenda tij dhe turisteve u lejohet te hyjne brenda tij per turizem. Turistet madje mund te qendrojne gjate nates ne qeli ne kembim te qerase.
__________________
Arsimimi nuk ?SHT? pergaditje per jet?!!!!;
-Ai ?SHT? vet? JETA......:

Miguel
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 26
Age : 38
Registration date : 27/01/2009

Shiko profilin e anëtarit http://www.google.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi