Atmosfer
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës

Shko poshtë

Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës Empty Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës

Mesazh nga Admin Sat Nov 08, 2008 5:26 am

Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës

Më poshtë do të mund të gjeni katër nga defektet më të mundshme të pajisjeve elektrikë në makinë dhe disa këshilla si të dini të gjendeni në situata të tilla.


Akumulatori – Nëse ju ndodh që në momentin kur i jepni makinës kontakt, në tabelën e instrumenteve ndizet drita që tregon shtypjen e vajit, jo më intensitetin e zakonshëm por më dobët, defekti mund te jetë në lidhjen e dobët të akumulatorit apo edhe në mos mbushjen e duhur me likuid të vetë akumulatorit.
Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës Instrumenti_makina
Kontakti – Në qoftë se kur ju e sillni çelësin dhe ai nuk e aktivizon motorin, kurse dritat në tabelat e instrumenteve kanë ndriçim normal, defekti mund të jetë në vetë bravën e kontaktit apo në elektronisësin.

Kutia shpërndarëse – Por nëse elektronisësi e sjell motorin, por edhe përkundër kësaj motori nuk ndizet, defektin duhet ta kërkoni në kutinë shpërndarëse
Defektet e mundshme në pajisjet elektrike të makinës Bateria_makina
Kabllot – Gjëja e parë që duhet të shihet të kabllot është se a janë mirë të lidhura me kutinë shpërndarëse, kandelat etj. Nëse lidhjet nuk janë të mira, ato ose janë djegur ose janë lagur. Me një leckë të pastër duhet ta largoni papastërtinë kurse, me pastaj, më një brushë letre duhet t’i pastroni vendet ku lidhen kabllot.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 29
Registration date : 10/10/2008

http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi