Obama ka shkaktuar rritje të sulmeve kompjuterike

Shko poshtë

Obama ka shkaktuar rritje të sulmeve kompjuterike

Mesazh nga Benjamin prej Thu Nov 06, 2008 7:23 am


Vetëm disa orë pas fitores së presidentit të 44 me radhë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, krijuesit e viruseve dhe spamerët në mbarë botë kanë vendosur që gjatë shpërndarjes së sulmeve të tyre të shërbehen pikërisht me pamjen e Barack Obama.

Sipas pohimeve të ekspertëve antivirus të kompanisë Sophos, disa orë pas fitores së Obamas, në Britani të Madhe madje 60 për qind e spamit të përgjithshëm kanë qenë të ndërlidhura me presidentin e ri të SHBA-ve.

Një prej porosive të tilla spam përmban lidhjen e internetit e cila gjoja iu drejton në fjalimin fitues të Obamas, e cila do të ju dërgoj në faqen e cila do t'iu ofrojë shkarkimin e dosjes së emëruar adobe_flash9.exe, në mënyrë që të mund të shihni video materialin. Nga Sophos tërheqin vërejtjen se këtu nuk bëhet fjalë për përditësimin e Flash playerit, por për trojanin me emrin Mal/Behav-027, i cili do të tentojë t'ua infektojë kompjuterin tuaj.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi