Zbulohen gjurmë të një cunami të vjetër në Oqeanin Indian

Shko poshtë

Zbulohen gjurmë të një cunami të vjetër në Oqeanin Indian

Mesazh nga enes prej Sat Nov 01, 2008 9:38 am

Xhakartë, 31 tetor Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar prova të një cunami shumë të fuqishëm, që ka goditur bregun e Oqeanit Indian rreth 600 vjet më parë, i krahasueshëm nga forca me cunamin, që la 230 mijë të vdekur në të njëjtën zonë në vitin 2004. Studimet e botuara në numrin e fundit të revistës ?Nature? dokumentojnë prova në depozitat ranore në Indonezi dhe Tajlandë, që tregojnë se cunami masiv ndodhi në këto brigje ndërmjet viteve 1290 dhe 1450.Studiuesit kanë bërë analizat e mostrave të dheut në depozitat ranore. Sipas rezultateve del se cuname të tilla ndodhin në bregdetin e Oqeanit Indian çdo 600 700 vjet.
avatar
enes
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 80
Age : 24
Location : Rahovec
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

tung tung

Mesazh nga shyqyri prej Wed Nov 05, 2008 10:39 am

tung o enes qysh je a je mir

shyqyri

Numri i postimeve : 7
Age : 22
Registration date : 05/11/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.vizioni.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi