Natasha Demkina, vajza me sy që lëshojnë rreze X...

Shko poshtë

Natasha Demkina, vajza me sy që lëshojnë rreze X...

Mesazh nga Admin prej Mon Oct 27, 2008 3:49 pm

Natasha Demkina ka një dhunti të rrallë: është e aftë të shohë Brenda trupit të njerëzv. Historia e saj duket sikur ka dalë nga librat e historive fanta-shkencore, por kjo është mëse e vërtetë. Natasha arrin të shohë brenda trupit të njerëzve dhe diagnostikojë problemet mjekësore që ata kanë, pa qenë e nevojshme e ndonjë aparature me ultratinguj dhe rreze iks. Nëna e Natashës, Tatyana Vladimovna, thotë se e bija është rritur si gjithë fëmijët e tjerë, por me një ndryshim të vogël. Sjelljet e saj kanë qenë më të pjekura se shoqet e saj, nisë të flasë qysh kur ishte 6 muajshe, ndërkohë që kur mbushi 1 vit recitonte përmendësh Pushknin. Kur mbushi 10 vjeç, u shtrua në spital për heqjen e apandesitit dhe pati një sërë shqetësimesh, pasi mjekët i kishin harruar në bark disa tampona pambuku, prandaj iu desh të kryente një tjetër ndërhyrje kirurgjikale. Një muaj më pas ajo filloi të tregonte se mund të shihte brenda personave dhe iu nënshkrua një kontrolli për të kuptuar nëse ajo shihte përmes rrezeve iks. Vajza arriti të vizantonte atë çfarë shihte në stomakun e një mjeku, ku ekzistenca e një pikë të zezë, rezultoi se ishte ulcer. Edhe pse mjekët nuk arritën të besonin këtë histori, një media vendase, mbuloi shpenzimet e udhëtimit të vajzës për ta çuar për diagnostikim në Angli, ku Natashës, iu dha të identifikonte frakturat që kishte marrë një grua gjatë një aksidenti automobilistik. Edhe pse gruaja ishte e veshur dhe askush nuk mund të shihje asnjë, Natasha arriti të tregonte me detaje të gjitha frakturat e shkaktuara nga metali, duke u kthyer kështu një ndër njerëzit më të njohur në Rusi. Para apartamentit të cilat çdo ditë ka rradhë njerëzisht të cilët presin që ajo t'u bëjë një konsultë mjekësore. Natasha tashmë është 17 vjeçe dhe së afërmi do të ndjekë studimet për mjekësi, për t'u bërë një mjeke. Mënyra e vetme që ajo të ndjekë universitetin, është që për çdo konsultë mjekësore, të paguhet 12 euro
avatar
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 151
Age : 24
Registration date : 10/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://school.ace.st

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi