Ne "hall" shkencetaret kineze

Shko poshtë

Ne "hall" shkencetaret kineze

Mesazh nga Haris prej Sat Oct 25, 2008 3:58 pm

Kjo teme kap vitet e komunizmit "te rende" kinez qe ligjet e tij ishin shume kontradiktore me boten tjeter(jo kineze). Ligji ne kete rast ishte i atille qe cdo zbulim shkencor si dhe cdo veper letrare duhet te ishte ne emer te popullit kinez aq sa emri i autorit(zbuluesit) nuk duhej te permendeshte aspak.

Argumentim per temen:
Barazimi (AP+PB)AP*PB + (AP+PB)CP*CP=AC*AC*PB + BC*BC*AP ( ku A,B,C jane tre pika te cfaredoshme te nje trekendeshi, ndersa pika P eshte nje pike e vendosur kudo ne segmentin AB) njihet si teorema e STEWART-it per nder te shkencetarit ne fjale. Mirpo teorema kryesore per mbetjet ( e kemi fjalen per ne matematike) eshte zbuluar nga nje kinez, por teorema nuk mban emrin e zbuluesit kinez, por kjo teoreme quhet "Teorema kineze per mbetjet" e cila thote: "Nese m1,m2,....,mk u takojne numrave natyror ashtu qe p.m.p(mi,mj)=1 dhe nese s1,s2,...,sk jane numra te plote. Atehere egzistojne numra te cfaredoshme x1,x2,....xk ashtu qe:
m1x1+s1=m2x2+s2=.....=mkxk+sk"

Pra ju si e konsideroni kete ligj?
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi