Kafsha me e vjeter

Shko poshtë

Kafsha me e vjeter

Mesazh nga Haris prej Sat Oct 25, 2008 3:57 pm

Harriet (lindur rreth 1830) me 175 vjetë, thuhet të jetë Kafësha dhe Breshka më e vjetër e regjistruar në dokumentet e njerzimit.

Për breshkën në fjalë thuhet të jetë breshka e njëtë të cilën e përshkruan Çarls Darvini në vitin 1835 në vepre Galápagos Islands. Ajo është anëtare e familjes Chelonian, kjo e bënë atë që të jetë lloji më autentik i regjistruar që 188 vite.

Për më se 99 vite ajo jetoi në Brisbane City Botanic Gardens ndërsa tani jeton në Kopshtin Zologjik australian The Crocodile Hunter.

Në vitet e para të 2000-ës, kësaj thënje qendrat mediale perendimore i kanë kushtuar minuta të tëra në programet e tyre.
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi