Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6

Shko poshtë

Perdorimi i komandes Shell() ne VB 6

Mesazh nga Haris prej Sat Oct 25, 2008 3:29 pm

ne ket tuto kina me programu ni program i cili hap programe tjera duker perdorur komanden "Shell"
pe krijojna nja te thjesht veq sa me ju dhene bazen e komandes shell

shkoni ne visual basic e hapni nje projekt te ri...dhe ne Form1 insertoni nja 4 butona sa per fillim

dhe ne te duket keshtu Form1 me 4 butonat:

butonave ja leni titullin-Caption keshtu siq kam ber un

Command1 ne Notepad
Command2 ne Wordpad
Command3 ne MS-WORD
Command4 ne MS-EXCELtani insertojm ket kod::
Kodi:

Private Sub Command1_Click()
Shell ("C:\windows\notepad.exe")

End Sub

Private Sub Command2_Click()
Shell ("C:\Program Files\Windows NT\Accessories\wordpad.exe")

End Sub

Private Sub Command3_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\winword.exe")
End Sub

Private Sub Command4_Click()
Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\excel.exe")
End Sub

tasht ju nese doni me hap tjera programe veq ja shkruni lokacionin sikur un qe e kam shkru edhe u kry.... tasht vetem bonja run programit edhe klikoni mbi ndonjerin buton dhe te hapet programi i specifikuar...

tung tung ju persh Tr00p3rX
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi