Visual Basic : Historia

Shko poshtë

Visual Basic : Historia

Mesazh nga Haris prej Sat Oct 25, 2008 3:18 pm

VB ose Visual Basic ( Vìzhual Bèizik) është një gjuhë programimi e orientuar në programacionin me objekte (COM) dhe në programacionin me ngjarie (ang. Event-driven programming), i svilupuar nga Microsoft për ambientet e saj për svilupin.
Më mbas VB u zëvëndësua nga Visual Basic .NET. Versionet e vjetra u influencuan shumë nga BASIC dhe filluan të përdornin svilupimin e shpejt të programave (ang. RAD, Rapid Application Development) e grafikës së pamjes së përdoruesit (ang. GUI, Graphic User Interface). Më mbas filluan të futen dhe të komunikojnë me bazat e të dhënave (ang. Database) duke përdorur DAO, RDO ose ADO, po edhe filluan krijimin e kontrolleve dhe objekteve ActiveX.

Verzionet
Janë zhvilluar disa verzione të Visual Basic:

Visual Basic 6.0 (1998)
Visual Basic 7.0 .Net (2002)
Visual Basic 7.1 .Net (2003)
Visual Basic 8.0 .Net Expres (2005)
Visual Basic 9.0 .Net (2008)
avatar
Haris
Admin
Admin

Numri i postimeve : 718
Age : 26
Location : N' 'Burg'
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
20/40  (20/40)

Shiko profilin e anëtarit http://www.mesazhi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi