FIFA refuzon anëtarësimin e Kosovës

Shko poshtë

FIFA refuzon anëtarësimin e Kosovës

Mesazh nga Benjamin prej Sat Oct 25, 2008 3:47 am


Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s ka hedhur poshtë kërkesën e Federatës Kosovare të Futbollit për anëtarësim në këtë organizëm.


Ky vendim është marrë në mbledhjen e zhvilluar të premten në Cyrih duke i dhënë një goditje të rëndë sportit kosovar, edhe pse ky refuzim ishte sadopak i parashikuar duke pasur parasysh se për t'u pranuar Federata e Futbollit të një shteti në FIFA, duhet që paraprakisht shteti të jetë anëtar i OKB-së.

Megjithatë shpresa e vetme e Kosovës ishin Ishujt Faroe, të cilat edhe pse nuk janë pjesë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ata janë të anëtarësuar në FIFA dhe organizmat tjerë të futbollit botëror.

"Tentativa e Kosovës që t'i bashkohet trupit të FIFA-s, është refuzuar", ka thënë sekretari gjeneral, Jerome Valcke.
avatar
Benjamin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 443
Age : 25
Location : N'Matiqan
Registration date : 10/10/2008

Character sheet
Procesi:
0/0  (0/0)

Shiko profilin e anëtarit http://www.3pika.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi